“Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar!” diyerek bebeğini beşikte bırakıp Erzurum halkı ile cepheye koşan yiğit ve kahraman kadın… 1877-1878 savaşlarında yani 93 Harbinde Rus halkının Erzurum kent merkezi yakınlarındaki Aziziye Tarabyası’nı baskınla alması üzerine bebeğini beşikte bırakıp, Erzurum halkı ile cepheye koşmuştu. Türk kadınının vatanı için neler yapabileceğinin örneklerinden biridir. Bu kahramanlık destanı dilden dile dolanır. Peki sadece burada mı kalmalı?

Tarihimizden kaç tane Nene Hatunlar, Kara Fatmalar, Şerife Bacılar ve daha niceleri geçti…

Bu asil kanın tarihin tozlu sayfalarında kalmasına müsaade mi edeceksin?

E tabi bu soruya “Ne yapalım savaşa mı girelim?” diye saçma sorular soranları da duyar gibiyim.

Yalnız unutulan bir şey var, devrin savaşları kalem ile.. Kültürünle, bilginle, azminle, güçlü tarihinle neler yapabileceğinin farkında olmalısın. İllaki engeller çıkacaktır. Onlarında karşılarında engeller vardı. Ancak başardılar. Sen neden yapmayasın. Ne şanlı Nene Hatunlara şahit oldu bu millet.

Hz. Muhammed (sav) ‘in “Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.” hadis-i şerifi beni çok etkilemiştir. Ne kadar da doğru. Bilginle diri olduğunun farkına var. Gelecek neslin Nene Hatunlarından birisi de sen ol.

Biliyorum ki bir Türk kızı ve Türk kadını istediği zaman her şeyin üstesinden gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir