Bu yazımda sizlere, kendi yöremin geleneği olan ancak unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el dokumalarımız içerisinde yer alan “Ehram” dan bahsetmek istiyorum. (Benim elimde bulunan ehram yaklaşık 80 yıllık el dokuması..)

Yazılı kaynaklarda ehramın ilk ne zaman kullanılmaya başlandığına dair kesin bilgiler olmasa da, günümüz bilgilerine göre ehram kullanımı 1850’ li yıllara dayanmaktadır.

Ehram dokumacılığı doğu bölgelerimizde (Erzurum, Bayburt, Erzincan, Gümüşhane, Artvin, Şanlıurfa gibi) özellikle soğuk kış ikliminden korunmak için kullanılmıştır. Ayrıca bölge geleneğini devam ettirmek ve çeyiz hazırlamak için kullanımı devam ettirilmiştir.

Tamamen yünden yapılır. Kışın sıcak, yazın serin tutar.

Ehram bazı yörelerde enine, bazı yörelerde ise boyuna olacak şekilde vücut ve başa sarı kullanılır.

Ehram dokunurken eve ayağı uğurlu biri gelirse işin çabuk biteceğine, uğursuz biri gelirse de işin uzayacağına inanılır. Bu nedenle dokuma yapılırken ayağı uğurlu olduğuna inanılan kişiler, “içeri atlı ile gel” denilerek çağırılırmış.

 Eskiden genç kızlar beyaz nakışlı ehram ile, gelinler ise kuşgözü sandal denilen ehram ile örtünürmüş. Bu şekilde gelin veya bekar kız ayırt edilirmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir